aito
04 خرداد 1402 - 11:18

اهدای ۶ توپ تاریخی به موزه ارتش کرمان + تصویر

با حضور قائم مقام وزیر میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری شش توپ تاریخی به موزه اسلحه ارتش در کرمان اهدا شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم از کرمان، آیین اهدای شش توپ تاریخی به موزه اسلحه ارتش کرمان صبح امروز با حضور علی دارابی، قائم مقام وزیر و معاون وزیر میراث فرهنگی، صنایع‌ دستی و گردشگری، سرتیپ دوم ستاد عبدالرحمان ساسانیان‌فرد، معاون قرارگاه جنوب شرق ارتش و فریدون فعالی، مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان کرمان برگزار شد.

در تاریخ امپراتوری عثمانی را از نخستین دولت‌هایی می‌دانند که به جنگ‌افزار باروتی دست یافته‌اند و در جنگ چالدران که جنگ بین صفویان و عثمانی‌ها در محلی به همین نام اتفاق افتاد، صفویان با این جنگ‌افزار باروتی آشنا شدند و آنان را قانع کرد که در جنگ‌ها و برای گسترش دامنه امپراطوری خود این جنگ افزار را به‌کار گیرند به نحوی که در زمان شاه عباس صفوی نیروی نظامی پانصد توپ در اختیار داشتند.

چنان که می‌دانیم گلوله‌های گرد و توپی شکل این جنگ‌افزار اغلب از جنس فلز آهن و یا سرب بود، اما با وجود کمبود منابع و مواد فلزی گلوله‌های توپ از جنس سنگ توسط سنگ تراشان ماهر ساخته و در جنگ‌ها به‌کار گرفته می‌شد.

به گزارش تسنیم، گلوله‌های توپ (دژکوب) سنگی که در این موزه وجود دارد از کاوش‌های باستان‌شناسی قلعه منوجان در جنوب استان کرمان و درون یک فضای معماری داخل حصار قلعه به دست آمده است که بی‌شک به منظور حفاظت و حراست از قلعه مورد استفاده قرار می‌گرفته است

در کتاب جغرافیای کرمان تالیف احمد علی خان وزیری در ذکر قلعه منوجان آمده است: در سنه 1230 به حکم مرحوم ابراهیم خان ظهیرالدوله حکمران کرمان، توپی از آن قلعه به گواشیر (منظور شهر کرمان آن روز است) آوردند.

لازم به ذکر است که موزه ارتش (موزه نظامی ذوالفقار) کرمان از بناهای اواخر دوران قاجار محسوب می‌شود که ساختمان قدیم ارتش بود و به عنوان باشگاه افسران استفاده می‌شد که پس از به ثبت رسیدن سالن در فهرست میراث فرهنگی، کاربری آن به موزه ارتش تغییر پیدا کرد.

این موزه با 800 مترمربع زیربنا در سال 1388 ه.ش افتتاح شده است. معماران در ساخت این موزه از ستون استفاده نکرده و در سبک معماری آن از بدن ماهی الهام گرفته‌اند. موزه ارتش (موزه نظامی ذوالفقار) گنجینه‌ای از سلاح‌ها و ادوات نظامی به شمار می‌آید که از دوران صفویه تا کنون جمع‌آوری شده است. در این موزه 4 هزار تجهیزات نظامی را از زمان قاجار به نمایش گذاشته شده است.

استان کرمان , وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی , ارتش , استان کرمان , وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی , ارتش , استان کرمان , وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی , ارتش , استان کرمان , وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی , ارتش , استان کرمان , وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی , ارتش , استان کرمان , وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی , ارتش , استان کرمان , وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی , ارتش , استان کرمان , وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی , ارتش , استان کرمان , وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی , ارتش , استان کرمان , وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی , ارتش , استان کرمان , وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی , ارتش , استان کرمان , وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی , ارتش , استان کرمان , وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی , ارتش ,

انتهای پیام/511/

منبع: تسنیم
شناسه خبر: 1237495